Rozmowa kwalifikacyjna - przygotowanie, przebieg i zachowanie
Tekst opracowała Julia Grochowska, studentka III roku Kierunek TiR, praktykantka w Biurze Karier
Jeżeli przeszedłeś pierwsze etapy rekrutacji i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musisz pomyślnie przejść przez spotkanie z rekruterem albo przyszłym szefem. To zrozumiałe, że się stresujesz. Na rozmowie rekrutacyjnej musisz zrobić dobre pierwsze wrażenie, profesjonalnie opowiedzieć o swoich kompetencjach i odpowiednio się zachować. Jednym słowem — przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić.
Przed rozmową
Dobrze jest przed pójściem na rozmowę zgłębić podstawowe informacje o firmie, do której aplikujesz. Obecnie oprócz umiejętności, pracodawcy zwracają uwagę na dopasowanie kandydata do tzw. kultury firmy. Rekruter, który będzie prowadził rozmowę o pracę, może zadawać pytania o to, co wiesz na temat przedsiębiorstwa, w którym chcesz się zatrudnić. Sprawdzi w ten sposób, czy rzeczywiście zależy Ci na stanowisku i czy wpiszesz się w wartości cenione przez firmę.
Dlatego zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zapoznaj się ze stroną internetową firmy czy też jej profilem w mediach społecznościowych. Możesz spodziewać się pytania „Co wiesz o naszej firmie?”. Jeśli dobrze na nie odpowiesz, przy okazji pokażesz, jakie korzyści przyniesie pracodawcy Twoje zatrudnienie. Na wszelki wypadek wydrukuj CV i weź kopie ze sobą. Nigdy nie wiesz, czy przypadkiem się nie przyda. Ponadto tuż przed rozmową możesz przejrzeć swoje curriculum vitae i uporządkujesz sobie kluczowe informacje o swoich kwalifikacjach. Może Ci to pomóc, jeśli się będziesz się stresować.
W tracie rozmowy
- Stosowny ubiór
Niezależnie od tego, jaki charakter ma firma do której aplikujesz, na rozmowę rekrutacyjną lepiej przyjść ubranym elegancko, nawet jeśli firma nie egzekwuje od swoich pracowników zasad dress code'u. Pamiętaj też, że niektóre miejsca wymagają właśnie takiego stroju (np. gdy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do banku, czy hotelu). Postaw na neutralne kolory (granat, szarości i brązy), ubrania o eleganckim kroju (garnitur albo marynarka oraz spodnie, garsonka albo sukienka), neutralny makijaż i schludną fryzurę. Ale jeśli firma ma mniej formalną profesję, na przykład jest to siłownia i aplikujemy na stanowisko trenera personalnego, strój możemy wybrać bardziej luźny. Ubranie i inne rzeczy, które warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj najlepiej dzień wcześniej, aby niczego nie zapomnieć.
- Autoprezentacja
Nasza prezencja ma duże znaczenie i związek z rodzajem pracy, na jaką aplikujemy. Możemy tego nie zauważyć, ale rekruter najprawdopodobniej (nawet nieświadomie) wypracuje opinię o kandydacie na podstawie tzw. pierwszego wrażenia. Tak więc włosy powinny być ułożone, paznokcie czyste, oddech świeży. Elegancki wygląd może wyróżnić nas na tle innych kandydatów i małym wysiłkiem da nam od początku przewagę. Już będąc w budynku należy być kulturalnym i uprzejmym do każdej napotkanej osoby. Przywitajmy się z napotkanymi osobami uśmiechem. Po rozmowie kwalifikacyjnej Rekruter może zasięgnąć opinii o kandydacie zatrudnionych pracowników w danej firmie, jakie odnieśli o nas wrażenie.
- Komunikacja niewerbalna
Nasze ciało potrafi więcej o nas powiedzieć niż jakiekolwiek słowa. Badania pokazują, że mowa ciała, czyli nasze gesty, postawa oraz mimika odpowiada za 50-70% całej komunikacji. Jeżeli chcemy zrobić dobre wrażenie na rekruterze, musimy sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie (ale bez przesady). Pewność siebie jest przeważnie atrakcyjna i sprawia, że inni postrzegają nas jako kompetentnych. Jednak przesadna pewność siebie, może zostać odczytana jako zarozumiałość.
Komunikacja niewerbalna (mowa ciała, brzmienie głosu i mimika) odgrywa ważną rolę w tym, jak zaprezentujemy się na rozmowie kwalifikacyjnej i jaką decyzję podejmie rekruter. Część takich zachowań jest podświadoma i nie do końca możemy nad nimi panować. Natomiast na pewno należy postarać się aby nie gestykulować przesadnie, uśmiechać się i po prostu, zachowywać się w naturalny sposób. Jeśli stresujesz się rozmową o pracę, poćwicz odpowiedzi na potencjalne pytania i autoprezentację. Gdy będziesz wiedzieć co należy powiedzieć oraz w jaki sposób zaprezentować własne kompetencje, łatwiej będzie Ci panować nad niewerbalną mową ciała.
Pytania pracodawcy
Najbardziej popularne pytania, które rekruter może zadać to:
- Powiedz nam coś o sobie.
- Jakie są Twoje osiągnięcia?
- Dlaczego chcesz zmienić pracę/dostać tą pracę?
- Co wiesz o naszej firmie?
- Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? / Co odróżnia Cię od innych kandydatów?
- Co Cię motywuje do pracy?
- Jakie są Twoje słabe strony?
- Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
- Z kim lubisz pracować?
- Czy skutecznie pracujesz w zespole?
- Czym się interesujesz?
- Odpowiadanie na pytania
Podczas rozmowy kluczowe znaczenie ma czas. Elokwencja i zwięzła wypowiedź jest jedną z najważniejszych umiejętności, dzięki której możesz zostać zatrudniony. Należy udzielać krótkich, rzeczowych odpowiedzi, zgodnych z zadanym pytaniem. Na pewno wiesz, że nie powinno się kłamać i koloryzować podczas rozmowy o pracę. Załóżmy, że rekruter zapyta Cię o jakąś umiejętność, a Ty naciągniesz fakty i powiesz, że świetnie ją opanowałeś. A następnie będziesz musiał udowodnić, że tak rzeczywiście jest. Wyobraź sobie jak się będziesz czuł w sytuacji kiedy nie będziesz potrafił wykonać danego zadania i okaże się, że mówiłeś nieprawdę. Pracodawca z pewnością komuś takiemu nie zaproponuje pracy.
Gdy rozmówca zaskoczy Cię trudnym pytaniem rekrutacyjnym, na które nie znasz odpowiedzi, bądź szczery, ale równocześnie pokaż, że zależy Ci na rozwoju i chętnie popracujesz nad sobą. Prawdomówność z pewnością zostanie doceniona.
Rekruterzy wiedzą, że nie ma idealnych ludzi, a osoby, które uważają, że nigdy nic nie robią źle i nie biorą odpowiedzialności za swoje pomyłki, nie będą dobrymi pracownikami.
- Jakie pytania zadawać, a jakich pytań nie zadawać
Pytania, które można zadać rekruterowi:
- Czy może Pan/Pani opowiedzieć więcej o codziennych obowiązkach na stanowisku?
- Jakie rodzaje szkoleń są dostępne dla pracowników?
- Jaka jest kultura pracy w firmie?
- Jakie wyzwania można napotykać na stanowisku?
- Jak Państwo mierzą i oceniają wyniki?
- Czy istnieje możliwość awansu w przyszłości?
- Jakie cechy są niezbędne, aby odnieść sukces na tym stanowisku?
Za to definitywnie unikajmy pytań takich jak:
- Czym zajmuje się Państwa firma?
- Ile godzin tygodniowo będę musiał pracować?
- Czy mogę pracować zdalnie?
- Jaką otrzymam pensję?
- Kiedy mogę zaplanować urlop?
- Czy dostałem pracę?
- Jakie są inne stanowiska, na które mogę tu jeszcze aplikować?
- Jak szybko mogę dostać awans?
- Czy sprawdzacie referencje?
- Czy mogę spóźnić się lub wyjść wcześniej, jeśli zrobię to, co mam do zrobienia?
- Czy pracownicy dostają zniżkę na Wasze produkty?
Podziękowanie za rozmowę
Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej, jest wysłanie krótkiej wiadomości z podziękowaniem. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy Ci na nowej pracy i że doceniasz czas, który poświęcił Ci rekruter. Powinna to być zwięzła wiadomość, która sprawi, że zostaniemy zapamiętani. Ponadto pokażesz również, że jesteś dobrze zorganizowany, uprzejmy i zyskasz kolejną okazję, do przedstawienia swoich mocnych stron. Wiadomość wyślij nie później niż 24 godziny po zakończeniu spotkania. Jeśli na rozmowie zapomniałeś ustalić terminu otrzymania informacji zwrotnej od nowego pracodawcy, możesz również o to zapytać w mailu z podziękowaniem.
Po zakończonej rozmowie
Gdy już zakończymy rozmowę i opuścimy firmę, mamy czas na przemyślenia i samoocenę.
Rozmowa o pracę ma przede wszystkim sprawdzenie własnych kompetencji, ale również świetna okazja, żeby zdobyć interesujące informacje na temat firmy, do której aplikujesz. Dlatego po rozmowie rekrutacyjnej warto zastanowić się, czy rzeczywiście zależy Ci na tej konkretnej pracy. Jeśli nie i czekają na Ciebie inne rozmowy i ciekawsze oferty, możesz bez żalu zrezygnować, a gdy otrzymasz propozycję posady, podziękować.
I udać się na kolejną rozmowę kwalifikacyjną, do której będziesz wiedział, jak się przygotować, jak zachowywać się w trakcie i co zrobić po jej zakończeniu.
Opracowano na podstawie dostępnych stron internetowych związanych z rynkiem pracy
- Szczegóły
-
Poprawiono: 14 lipca 2022
-
Odsłony: 1308